ATTENTION restaurant owners
Are You Leaving Money On The Table? Or Worse, Giving Money Away?
If the answer is yes...
WHY IS IT IMPORTANT?

You could figure this out on your own OR you can learn from our experience working with literally hundreds of food entrepreneurs and create a shortcut to some of the most important numbers to know in the food industry.

Why re-create the wheel when you can take ours for a spin!

As an added bonus for signing up we will include our Recipe Costing spreadsheet ( a $75 value) AND our break even spreadsheet ( a $49 value) at no extra charge.

We’ve designed the Recipe Costing spreadsheet to go beyond just costing your batch so you get quick access to the formulas and numbers you need to have an edge when talking to wholesale buyers and distributors!

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS​
This Course is an in depth look at a multitude of factors that play a role in costing and pricing your products.

If you are just starting your food business and are getting all the pieces in place this is the course for you. If you are in business but can’t seem to figure out what to charge people or how to approach stores you want to carry your products, this course is for you.

Many of the topics are relevant to both but we do offer different ways to cost your products so there are options if you do a consumer packaged good made for store shelves or if you are a food truck or caterer costing and pricing out your menu.
What We Cover
8 Factors that Drive Costs

Learn about the 8 factors that drive costs up & down and how they affect your bottom line.

Costing Your Recipes

Most people don’t know what it costs them to make their product.  If you don’t know what it costs you, you won’t know if what you are charging is enough.  We show you the most accurate way to cost your recipe down to the penny.

Pricing your Products

Pricing your products for sale is always difficult.  We help demystify the process and give you a formula to make sure you are leaving a profit for yourself.  You will learn how to calculate your cost of goods, wholesale price and retail price.  So you can sell with confidence

Margins & Mark Ups

Understanding the difference between margins and mark ups can be the difference between making money and losing it.  Learn the difference between the two so you can speak the same “love” language as your customers and partners.

Break Even

You know how much your product costs and what to charge for it but how many do you need to sell to pay your bills and then yourself?  We go over a quick formula you can use to find out so you can identify that milestone and reach it.

And More...

We cover many other subjects that all play a part in costing and pricing your products as well as offer templates and other resources to help you move forward with confidence to profitability.

COSTING, PRICING AND BREAK EVEN COURSE

Don't Become an Accidental Non-Profit!
$ 199 No refunds for cancellations within 48 hours
of the Class date
  • Seriously Limited Offer